اعمال دهه اول ذی الحجه

اعمال این دهه

۱. نماز شبهاى دهه اول

در هر شب از آن بین نماز مغرب و عِشاء، این دو رکعت نماز را به جا آور؛ تا در ثواب با حاجیها شریک شوى،گرچه حج نکرده باشى

در هر رکعت آن سوره «فاتحه الکتاب» و «اخلاص» و پس از آن، این آیه را بخوان: وَ وَاعَدْنَا مُوسىَ‏ ثَلَاثِینَ لَیْلَهً وَ أَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَهً  وَ قَالَ مُوسىَ‏ لِأَخِیهِ هَرُونَ اخْلُفْنىِ فىِ قَوْمِى وَ أَصْلِحْ وَ لَا تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدِین (۵)

۲. روزه روز اول ذى حجه

۳. خواندن نماز فاطمه زهرا علیها السلام، در روز اول ذى حجه

۴. روزه گرفتن در ۹ روز اول ذى حجه

۵. در این ده روز بعد از نماز صبح و مغرب، دعایى را که اول آن «اللهم ان هذه الایام التى فضلتها على غیرها…» است، بخواند.

۶. صاحب «المراقبات» میگوید: از مهمترین اعمال این ماه، عمل به روایت زیر است:

شیخ مفید از امام ابو جعفر (علیه السلام) نقل کرده اند که فرمودند: خداوند توسط جبرئیل پنج هدیه در ده روز اول این ماه براى عیس بن مریم (علیها السلام) فرستاده و فرموده: عیسى! با این پنج دعا، دعا کن زیرا در روزهاى ده گانه یعنى ده روز ذى حجه عبادتى محبوبتر از آن نزد خداوند نیست.

اول: اشهد اءن لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد بیده الخیر و هو على کل شىء قدیر.

دوم: اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له، اءحدا صمدا لم یتخذ صاحبه و لا ولدا.

سوم: اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له، احدا صمدا لم یلد و لم یولد و لم یکن له کفوا احدا.

چهارم: اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیى و یمیت و هو حى لا یموت بیده الخیر و هو على کل شیء قدیر.

پنجم: حسبى الله و کفى سمع الله لمن دعا لیس وراء الله منتهى أشهد لله بما دعا و أنه برىء ممن تبرء و ان لله الاخره و الاولى.

حواریون از عیسى (علیه السلام ) پرسیدند: اى روح الله کسى که این کلمات را بگوید چه پاداشى دارد؟ فرمود: کسى که صد بار، اولى را بگوید زمینیان عملى بهتر از عمل او در آن روز ندارند و در روز قیامت خوبیهاى او از همه بندگان بیشتر خواهد بود و کسى که دومى را صد بار بگوید گویا تورات و انجیل را دوازده بار خوانده و پاداش آن را بدست آورده باشد. عیسى (علیه السلام ) پرسید: اى جبرییل ثواب آن چیست؟ گفت: هیچ فرشته اى در آسمانهاى هفتگانه قدرت حمل یک حرف از تورات و انجیل را ندارد مگر این که من و اسرافیل برانگیخته شویم زیرا او اولین بنده اى است که لا حول و لا قوه الا بالله گفت. و کسى که صد بار، سومى را بگوید، خداوند بخاطر آن براى او ده هزار نیکى نوشته، ده هزار گناه او را پاک کرده، ده هزار درجه او را بالاتر برده و هفتاد هزار فرشته را که دستهاى خود را بلند کرده و بر کسى که آن را گفته است صلوات مى فرستند، فرود مى آورد. عیسى گفت: جبرییل! ملائکه جز بر پیامبران بر کسى دیگر صلوات مى فرستند؟ جبرییل گفت: کسى که به آنچه از سوى خدا توسط پیامبران آمده است ایمان آورده و تعبیر نکند، پاداش پیامبران به او داده مى شود. و کسى که صدبار، چهارمى را بگوید فرشته اى که با خدا ارتباط دارد او را مى یابد آنگاه خداوند به گوینده آن با نگاه رحمت مى نگرد و کسى که خدا با نگاه رحمت به او بنگرد، بدبخت نخواهد شد. عیسى گفت: جبرئیل! ثواب پنجمى چیست؟ او گفت: این دعاى من است و من اجازه ندارم آن را براى تو توضیح بدهم.

عارف واصل، آقا میرزا جواد ملکی تبریزی در ذیل این روایت، توضیحاتی مفصل و عالی درباره شرایط این پاداشها و درباره محتوای این روایت و اعتقاد به آن دارند، که علاقهمندان میتوانند ان را در «المراقبات» ببینند.

۷. اعمال شب عرفه

درباره شب عرفه روایت شده است که دعاى خیر در آن مستجاب است و کسى که در آن به فرمانبردارى خداى متعال مشغول شود پاداش صد و هفتاد سال را دارد. شب مناجات بوده و کسى که در آن شب توبه کند خداوند او را مى بخشد. و مستحب است دعایى که اول آن «اللهم یا شاهد کل نجوى» مى باشد، خوانده شود…

۸. زیارت امام حسین علیه السلام در روز عرفه

۹. دعای عرفه

۱۰ و ۱۱. اعمال شب و روز عید قربان

۱۲. قربانی کردن در روز عید قربان

پی نوشت ها :

(۱) المراقبات، ترجمه ابراهیم محدث بندر ریگى، فصل شانزدهم: اسرار مراقبات ماه ذى حجه

(۲) آل عمران/ ۳۱

(۳) حج/ ۲۸

(۴) التبیان فی تفسیر القرآن، ج‏۷، ص۳۱۰؛ مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج‏۷، ص۱۲۹

(۵) اعراف

منبع:پایگاه خبری شفقنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *